DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Receptář

 

Československá fotografie, březen 1978 č.3

Věčná vývojka na papíry: Zdeněk Tomášek

 

V článku autor uvádí recept na "věčnou vývojku na papíry" obdobu ID62

Výhodou této vývojky je, že se nemusí vylévat, ale po celou dobu použití se papírem odnesená vývojka doplňuje a regeneruje z regenerátoru. Regenerace-doplňování probíhá tak, že vždy vývojku doplníme z regenerátoru do 1litru.

 

Příprava vývojky a regenerátoru při prvním nasazení:

destilovaná voda (80C)             cca 1300ml

siřičitan sodný, bezvodý, čistý            75g

sacharóza krystal. (cukr)         cca      1,5g

fenidon                                             0,75g

1,2,3-benztriazol                                0,15g

hydrochinon                                       18g

uhličitan sodný ,bezvodý, čistý             90g

destilovaná voda                          do 1500ml

Chemikálie se rozpustí v uvedeném pořadí horké destilované vodě. Je nutno dbát na dokonalé rozpuštění,

zejména fenidonu a benztriazolu,. Doplníme vodou a zfiltrujeme.

 

Z připraveného roztoku odebereme 500ml, přidáme 0,05 g 1,2,3-benztriazolu a 1g bromidu draselného a po dokonalém rozpuštění doplníme destilovanou vodou na 1litr. Takto získáme 1litr vývojky. Zbytek roztoku je 1litr regenerátoru.

Lázně autor doporučuje skladovat ve skleněných lahvích (nikdy ne v polyetylové) s dokonale těsnící gumovou zátkou a je třeba vývojku i regenerátor chránit před světlem a nadměrným teplem.

Vyvolávání probíhá u bromostříbrných papírů cca 2min.  

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pokračování:

 

Příprava regenerátoru - 500ml na doplnění:

regenerátor připravujeme, když je v lahvi polovina regeneratoru

destilovaná voda  (80C)                       cca 400ml

siřičitan sodný, bezvodý, čistý                     25g

sacharóza (cukr)                                   cca 0,5g

fenidon                                                        0,25g

1,2,3-benztriazol                                           0,05g

hydrochinon                                                  6g

uhličitan sodný, bezvodý, čistý                       30g

doplnit destilovanou vodu do                         500ml

 

V diskuzi na temankomora.cz byla vznesena námitka a upozornění týkající se této vývojky. Diskutující upozornil, že vývojka po čase vyvolává stále pomaleji a tvrději, protože se tam postupně hromadí bromid draselný. Uvidím časem. Případně dám doporučení, jak dlouho vývojku používat.

Má zkušenost s touto vývojkou je zatím taková, že jsem dopoužil cca půl litru regenerátoru a zatím jsem zmiňované problémy nepozoroval. Takže tedy nemohu potvrdit, že autor článku se nemýlí. Píše však, že během desetileté práce s touto vývojkou se mu nevyskytly žádné problémy. Já s ní tedy vyvolávám krátkou dobu.  Ale i tak, kdyby se vývojka používala do vyčerpání jednoho-dvou litrů regenerátoru...tak je  s ohledem na výdrž a konstatntí výsledek zajímavá.

V článku autor zmiňuje o vyrovnání se s výše zmiňovaným problémem  s bromidem a jako opatření proti uvedenému problému uvádí. "Regenerátor je dodáván do vývojky v množství odpovídajícím odnesené vývojce. Musí udržet konstantní účinnost, což znamená obnovu spotřebovaných vyvíječů a zvýšení veličiny pH poněkud nad původní hodnotu, aby se tak kompenzoval brzdící účinek bromidu, který vzniká vyvoláváním.. Regenerátor má proto zvýšený obsah hydrochinonu a uhličitanu sodného. Obsahuje však i fenidon, který  se sice vyvoláváním nespotřebovává (oxidovaný fenidon se působením hydrochinonu mění zpět na původní fenidon), zato se v alkalickém prostředí hydrolyticky rozkládá. Dále je v regenerátoru obsažen benztriazol, který se váže na krystaly halogenidu stříbrného, a tím z roztoku mizí. Bromid v regenerátoru není, protože vyvoláváním vzniká v právě dostatečném množství".

 

Autor článku doporučuje, aby se dbalo na zvýšenou čistotu. Lázně nesmějí přijít do styku s kovem, nýbrž jen se sklem, porcelánem a platickými hmotami.

Další doporučení se týká filtrování vývojky nahromaděného kalu, který se usazuje u dna. Při malém provozu se má odfiltrovat jednou za půl roku a při větším jednou měsíčně. Po filtraci opět doplníme vývojku z regenerátoru do 1litru.